STRONA GŁÓWNA O RATUSZU WYDARZENIA REPERTUAR REZERWACJA I ZAKUP
FILMY ZAPOWIEDZI DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY DLA GRUP CENNIK KONTAKT


PRL-owska cenzura wraca... do kina

Najwybitniejsze polskie "półkowniki", spotkania z twórcami, prelekcje - to wszystko czeka na widzów, którzy w dniach 21-27 października pojawią się na przeglądzie "KADRY WYZWOLONE - KINO I CENZURA WOKRESIE PRL ". Seanse odbędą się w kinach w Warszawie (Iluzjon), Łodzi (Kino Charlie ) i Zduńskiej Woli (Kino Ratusz). Pokazy mają charakter otwarty i są bezpłatne.

Przegląd "Kadry wyzwolone - kino i cenzura w okresie PRL" przybliży filmy niepokorne, które za swoją wymowę i ukazany obraz ówczesnego świata przez wiele lat nie były rozpowszechniane. Wśród wybranych tytułów znajdą się wśród nich najbardziej znane "półkowniki", takie jak "Przypadek" (1981) Krzysztofa Kieślowskiego, "Dreszcze" (1981) Wojciecha Marczewskiego czy "Ósmy dzień tygodnia" (1958) Aleksandra Forda. Ale nie tylko.

Goście

Podczas przeglądu odbędą się też spotkania z twórcami filmów oraz prelekcje, przybliżające historyczne i polityczne konteksty, wygłoszone przez uznanych polskich filmoznawców. Pokaz "Dreszczy" (1981) w kinie "Charlie" uświetni swoją osobą reżyser filmu, Wojciech Marczewski. W Warszawie zaś - przed seansem "Długiej nocy" (1967) Janusza Nasfetera - odbędzie się rozmowa z Józefem Duriaszem (odtwórcą głównej roli). W "Iluzjonie" spotkamy się również z Januszem Zaorskim przy okazji projekcji jego monumentalnego dzieła "Matka Królów" (1982). Z kolei w kinie "Ratusz" w Zduńskiej Woli pojawi się ponownie Janusz Zaorski, który opowie o okolicznościach powstawania jego filmu "Dziecinne pytania" (1981)

"Kadry wyzwolone - kino i cenzura w okresie PRL" jest lekcją historii i mechanizmów cenzorskich w ówczesnej kulturze. Będzie okazją do zdobycia wiedzy o tym, jakimi kryteriami kierowali się cenzorzy oraz jakie wybiegi stosowali twórcy by skierować nieprawomyślne filmy do rozpowszechniania lub zmylić funkcjonariuszy komunistycznego systemu.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa. Przegląd dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kuratorzy: Diana Dąbrowska i Jarosław Grzechowiak.


HARMONOGRAM PROJEKCJI:


CZWARTEK, 24.10.2019
  • 18.00
    KLASYKA NA CENZUROWANYM
Projekcja filmu: "Wierna rzeka" (1983; reż. Tadeusz Chmielewski), 137 min.
Prelekcja: Mateusz Żebrowski i Marta Chylińska, twórcy kanału filmowego "Drugi Seans"


PIĄTEK, 25.10.2019
  • 20.00
    LEGENDARNE PÓŁKOWNIKI
Pokaz filmu: "Przesłuchanie" (1982, reż. Ryszard Bugajski), 111 min.
Prelekcja: mgr Alicja Górska (Uniwersytet Łódzki)


NIEDZIELA, 27.10.2019
  • 16.00
    LEKCJA KINA
Pokaz filmu: "Dziecinne pytania" (1981, reż. Janusz Zaorski), 97 min.
Po projekcji spotkanie autorskie z reżyserem Januszem Zaorskim. Prowadzenie: Diana Dąbrowska, dziennikarka związana z miesięcznikiem "Kino".PARTNERZY     
KINO RATUSZ - kino w sercu miasta
©2015 Stowarzyszenie Łódź Filmowa